تبلیغات
سربازامام زمان(عج) - ولادت امام علی النقی الهادی علیه السلام
 
سربازامام زمان(عج)
عشق به الله

امام هادی (ع)

حضرت امام علی بن محمد الهادی علیه السلام در نیمه ذیحجه سال 212 هجری در "صریا "، منطقه ای واقع در 6 كیلومتری مدینه متولد شد. نام مبارك ایشان "علی"، كنیه اش "ابوالحسن" و القاب آن بزرگوار : نجیب، مرتضی، هادی، نقی، عالم، فقیه، امین، مؤتمن، طیب و عسكری می باشد كه مشهورتر از همه "هادی" و "نقی" است.

پدر گرامی آن حضرت، امام جواد علیه السلام و مادر ایشان بانوی گرانقدر و با فضیلتی به نام "سمانه مغربیه" است. محمد بن فرج می گوید:

"ابوجعفر ، محمد بن علی علیه السلام مرا خواست و فرمود: كاروانی از را ه می رسد كه برده فروشی در میان آن است و كنیزانی همراه خود دارد. سپس هفتاد دینار به من داد و امر كرد با آن كنیزی را با مشخصاتی كه داد، بخرم. من ماموریت را انجام دادم. این كنیز همان مادر امام هادی علیه السلام است.

قدر و منزلت این بانوی گرامی بدان پایه بود كه امام هادی علیه السلام درباره اش فرمود : «مادرم عارف به حق من و اهل بهشت است. شیطان سركش به او نزدیك نمی شود، خداوند حافظ و نگهبان اوست و او در زمره مادران صدیق و صالحان قرار دارد.» (1)

عبادت امام


امام هادی علیه السلام شب هنگام به پروردگارش روی می آورد و شب را با حالت خضوع به ركوع و سجده سپری می كرد و بین پیشانی نورانی اش و زمین، جز سنگ ریزه و خاك حایلی وجود نداشت. پارسایی و انس با پروردگار، آن چنان نمودی در زندگی امام داشت كه در مقام بیان برجستگی و صفات والای آن گرامی به ذكر این ویژگی پرداخته اند.

ابن كثیر می نویسد: او عابدی وارسته و زاهد بود. ایشان كمر همت به عبادت بسته، فقیه و پیشوا بود.

ابن عباد حنبلی نیز می گوید: كان فقیها، اماماً ، متعبدا. (2)

اخلاق حسنه امام


پیشوایان معصوم علیهم السلام انسانهای كامل و برگزیده ای هستند كه به عنوان الگوهای رفتاری هدایت جامعه را به سوی خداوند عهده دار شده اند.
گفتار و منش امامان علیهم السلام، ترسیم "حیات طیبه" انسانی و وجودشان تبلور تمامی ارزشهای الهی است.

نمونه تعبیرامام هادی علیه السلام در زیارت جامعه كبیره *
معدن رحمت، گنجینه داران دانش، نهایت بردباری و حلم، بنیانهای كرامت، خلاصه و برگزیده پیامبران، پیشوایان هدایت، چراغهای تاریكی، پرچمهای پرهیزكاری، نمونه های برتر و حجت های خدا بر جهانیان هستند.

امام هادی علیه السلام همچون نیاكان خود در برابر ناملایمات بردبار بود و تا جایی كه مصلحت اسلام ایجاب می كرد با دشمنان حق و ناسزا گویان و اهانت كنندگان به ساحت مقدس آن حضرت، با بردباری برخورد می كرد. "بریحه" عباسی - كه از سوی دستگاه خلافت به سمت امام جماعت مكه و مدینه منصوب شده بود- از امام هادی علیه السلام نزد متوكل شكایت كرد و برای او نوشت: اگر خواهان حفظ مكه و مدینه هستی ، "علی بن محمد" را از این دو شهر بیرون كن زیرا او مردم را به سوی خود خوانده و گروه زیادی از او پیروی كرده اند.

متوكل امام را از كنار حرم رسول خدا صلی الله علیه و آله تبعید نمود. هنگامی كه امام از مدینه به سمت سامرا در حركت بود، بریحه نیز همراه ایشان بود. در بین راه بریحه به امام گفت: تو خود می دانی كه عامل تبعید تو من بودم. سوگند می خورم كه چنانچه شكایت مرا نزد خلیفه ببری، تمام درختانت را در مدینه آتش می زنم، خدمتكارانت را می كُشم و چشمه های مزارعت را كور می كنم. بدان كه این كارها را خواهم كرد. امام علیه السلام در جواب فرمود:

«نزدیك ترین راه برای شكایت از تو این بود كه دیشب شكایت تو را نزد خدا بردم و من این شكایت را كه بر خدا عرضه كردم نزد غیر او، از بندگانش نخواهم برد» بریحه چون این سخن را از امام شنید، به دامن آن حضرت افتاد، تضرع كرد و از ایشان تقاضای بخشش نمود. امام فرمود: تو را بخشیدم. (3)

امام علیه السلام در بیان دیگران


امام هادی علیه السلام پیوسته تحت نظر حكومتهای جور بود و سعی می شد كه آن حضرت با پایگاههای مردمی و افراد جامعه تماس نداشته باشد. با این حال آن مقدار از فضایل اخلاقی از ایشان بروز نموده كه دانشمندان و حتی دشمنان اهل بیت علیهم السلام را به تحسین آن وجود الهی واداشته است. ابوعبدالله جنیدی از دانشمندان مسلمان می گوید: سوگند به خدا، او بهترین مردم روی زمین و برترین آفریده های الهی است. متوكل در نامه ای كه برای امام علیه السلام می نویسد خاطر نشان می كند: میرالمومنین عارف به مقام شماست و حق خویشاوندی را نسبت به شما رعایت می كند و طبق آنچه مصلحت شما و خانواده تان می باشد عمل می كند. (4)

شاگردان امام


بنا براظهار شیخ طوسی، تعداد شاگردان امام هادی علیه السلام بالغ بر 185 نفر بوده است كه در میان آنان چهره های برجسته علمی و فقهی فراوانی كه دارای تالیفات گوناگونی بودند نیز دیده می شود. در اینجا از برخی شاگردان آن حضرت به طور اختصار یاد می شود:

1- ایوب بن نوح: مردی امین و مورد وثوق بود و درعبادت و تقوا رتبه والایی داشت، چندان كه او را در زمره بندگان صالح خدا شمرده اند. او وكیل امام هادی و امام عسكری علیهما السلام بود. ایوب به هنگام وفات تنها یكصد و پنجاه دینار از خود به جای گذاشت، در حالی كه مردم گمان می كردند او پول زیادی دارد.

2- حسن بن راشد: وی از اصحاب امام جواد و امام هادی علیهما السلام شمرده می شود و نزد آن دو بزرگوار از منزلت و مقام والایی برخوردار بوده است.

3- حسن بن علی ناصر : شیخ طوسی او را از اصحاب امام هادی علیه السلام شمرده است . وی پدر جد سید مرتضی از سوی مادر است . سید مرتضی در وصف او می گوید : مقام و برتری او در دانش و پارسایی ، و فقه روشنتر از خورشید درخشان است . او بود كه اسلام را در "دیلم" نشر داد، بگونه ای كه مردم آن سامان به وسیله او از گمراهی به هدایت راه یافته و با دعای او به حق بازگشتند . صفات پسندیده و اخلاق نیكوی او بیش از آن است كه شمرده نشود و روشنتر از آن است كه پنهان بماند .

4- عبد العظیم حسنی: وی كه نسب شریفش با چهار واسطه به امام حسن مجتبی علیه السلام می رسد، از یاران امام هادی و امام عسكری علیهما السلام است. عبدالعظیم ، مردی پارسا ، وارسته ، دانشمند ، فقیه و مورد اعتماد و وثوق امام دهم بود . ابو حماد رازی می گوید : در سامراء بر امام هادی علیه السلام وارد شدم و درباره مسائلی از حلال و حرام از آن حضرت پرسیدم ، ایشان فرمود : ای حماد ! هر گاه در ناحیه ای كه زندگی می كنی ، مشكلی در امر دین ، برایت پیش آمد از عبد العظیم حسنی بپرس و سلام مرا به او برسان .

5- عثمان بن سعید : وی در سن جوانی و در حالی كه یازده سال از عمرش می گذشت ، افتخار شاگردی امام را پیدا نمود. امام هادی علیه السلام در مورد او به احمد بن اسحاق قمی فرمود : عثمان بن سعید ، ثقه و امین من است ، هر چه به شما بگوید از سوی من گفته و هر چه به شما القا كند از ناحیه من القا كرده است. (5)

امام هادی و شیعیان ایشان در ایران


اكثر شیعیان در قرن نخست از شهر كوفه بودند. از دوران امام باقر و امام صادق علیهما السلام به این طرف ، لقب"قمی" در آخر اسماء تعدادی از اصحاب ائمه به چشم می خورد. اینها اشعری های عرب تباری بودند كه در قم می زیستند. در زمان امام هادی علیه السلام، قم مهمترین مركز تجمع شیعیان ایران بود و روابط محكمی میان شیعیان این شهر و ائمه طاهرین وجود داشت. در كنار قم، دو شهر آبه (یا آوه) و كاشان نیز تحت تأثیر تعلمیات شیعی قرار داشته و مردم این شهرها از بینش شیعی مردم قم پیروی می كردند.

مردم قم و آوه ، همچنین برای زیارت مرقد مطهر امام رضا علیه السلام به مشهد مسافرت می كردند كه امام هادی نیز آنها را در قبال این عمل "مغفور لهم" وصف كرده اند. (6)

پی نوشتها :

1- دلایل الامامة، ص 216.

2- تاریخ اجمالی پیشوایان علیهم السلام.

3- اثبات الوصیة، مسعودی، صص 196-197

4 الارشاد، شیخ مفید، ص 333

5- الغیبة، شیخ طوسی، ص 215

6- عیون اخبار الرضا، ج 2، ص 260

منبع=سایت موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر(عج)

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 03:57 ق.ظ
At this moment I am ready to do my breakfast, when having my breakfast coming over again to read other news.
یکشنبه 15 مرداد 1396 09:04 ق.ظ
Hi there, I enjoy reading all of your post.
I wanted to write a little comment to support you.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

سلام بر دوستان وخوانندگان عزیز این وبلاگ

لطفا لطفا لطفا برای حل مشکلات وگرفتاریها وشفای همه مریضها بخصوص خوانندگان این وبلاگ وخانوادهاشون ومن حقیر وخانواده ام وازهمه مهمتر برای سلامتی وفرج مولامون صاحب الزمان مهدی حجت ابن الحسن العسکری(عج) یک استغفار از طرف همه مون و یک صلوات بفرستید(باورکنید دعای باهم وبرای هم ودست جمعی زودتر به اجابت میرسه ان شاءالله.باتشکر ************************* بِسمِ اللّه‏ِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ ***اَسْتَغْفِرُاللهَ رَبِّی‌وَ اَتُوبُ‌ اِلَیْه ***اَللَّهٌُمَّ صَلِّ عَلَی‌مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد ***اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج*** اَللَّهٌُمَّ صَلِّ عَلَی‌مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد

مدیر وبلاگ : سیدمجید جوادی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

دانشنامه عاشورا