تبلیغات
سربازامام زمان(عج) - مسلم(علیه السلام) سفیر با بصیرت حسین (علیه السلام)
 
سربازامام زمان(عج)
عشق به الله

مسلم(علیه السلام) سفیر با بصیرت حسین (علیه السلام)

همانا من برادرم و پسر عمویم و شخص مورد اعتماد اصحابم، یعنی مسلم بن عقیل را به سوی شما (مردم كوفه) می فرستم تا حقیقت امر شما را به من اعلام كند و آنچه از اجتماع شما برای او روشن می شود به من بنویسد.ضمن تسلیت شهادت سفیر امام حسین (علیه السلام) حضرت مسلم بن عقیل، گفت وگویی با حجت الاسلام امیر علی حسن لو، مسئول گروه تاریخ و سیره مركز ملی پاسخ گویی به سئوالات دینی را منتشر می كند.

* از تبار نیكان

مسلم بن عقیل از تبار پاك بنی هاشم و نواده حضرت ابوطالب عموی پیامبر (ص) است، ابو طالبی كه تا آخرین ساعات حیات خود دست از حمایت پیامبر برنداشت و دعوت پیامبر را اجابت كرد، مسلم از چنین نسلی است او از خاندانی پاك، شجاع و با فضیلت برخاست و زیر نظر عموی گرامی اش، علی علیه السلام، و پسر عموهای خود امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه السلام پرورش یافت و از علم، تقوی و دیگر فضائل آن بزرگواران بهره مند گردید. [1] و افتخار دامادی امیر المومنین (علیه السلام) را داشت و سال ها در كنار امام حسن و امام حسین علیهما السلام به ایشان اقتدا كرده بود با اینكه در آن زمان بسیاری از افراد این بصیرت را نداشتند.

لطفا به ادامه مطلب مراجعه کنید...

* نقش آفرینی های مسلم

پیش از حادثه كربلا ، مسلم در ركاب امیر المومنین رشادت های زیادی از خود نشان داد از جمله در جنگ صفین و حكومت امیر المومنین یكی از نقش آفرینان معركه نبرد بود و جناح راست سپاه امیر المومنین در دست او بوده است [2] و این ها همه نشان از شجاعت و مدیریت بالای اوست

* نائب خاص امام معصوم

اگر بخواهیم شخصیت مسلم بن عقیل را واكاوی كنیم، باید او را در ردیف شخصیت های دینی بزرگ اسلام و بالاتر از آن ها محسوب كرد، چرا كه مسلم بن عقیل نماینده خاص امام معصوم بوده اند، هم در زمان امیر المومنین مورد توجه خاص حضرت بود و هم در دوران امام حسن مجتبی یار و كمك كار ایشان بودند و از یاران با وفا و بر جسته آن حضرت به شمار می رفتند. [3] و پس از شهادت امام حسن علیه السلام همراه امام حسین علیه السلام رهسپار مكه شد. [4] و به عنوان نائب خاص و وكیل امام به كوفه اعزام شد و امام این اعتماد خاص را به ایشان داشت كه او را به عنوان سفیر و كارشناس امور سیاسی و نظامی به كوفه فرستادند.

* علت انتخاب مسلم بن عقیل به عنوان سفیر خاص

امانت داری و تعهد مسلم و سابقه درخشان و بصیرت بالای او در تبعیت از ولایت و جامعیت علمی و عملی ، همه و همه سبب شد كه امام (علیه السلام) او را به عنوان نماینده خود برگزید و در معرّفی او به مردم كوفه نوشت:

وَ انّی باعِثٌ الیكُم بِاخی وَ ابْنِ عَمّی وَ ثِقَتی مِنْ اهْلی «مُسْلِمِ بن عَقیل» لِیُعْلِمَ لی كُنْهَ امْرِكُمْ وَ یَكْتُبَ الَیَّ به ما یَتَبَیَّنَ لَهُ مِنْ اجْتماعِكُمْ. [5]

و همانا من برادرم و پسر عمویم و شخص مورد اعتماد اصحابم، یعنی مسلم بن عقیل را به سوی شما (مردم كوفه) می فرستم تا حقیقت امر شما را به من اعلام كند و آنچه از اجتماع شما برای او روشن می شود به من بنویسد.مردم كوفه نیز به جلالت قدر نماینده امام (علیه السلام) واقف بودند، لذا قبل از آمدن «عبیدالله بن زیاد» به كوفه به خوبی از او استقبال كردند و در مورد جایگاه مسلم نزد امام حسین (علیه السلام)، همین بس كه وقتی خبر شهادت او به حضرت (علیه السلام) رسید فرمود: «لا خَیْرَ فِی الْحَیاةِ بَعْدَكُمْ» [6] بعد از شما خیری در زندگی نیست.

* جایگاه بلند علمی مسلم بن عقیل

از دیگر جنبه های شخصیتی مسلم بن عقیل، جایگاه بالای علمی ایشان می باشد هر چند گزارشات كمی در این زمینه بدست ما رسیده است، ولی مواردی را مشاهده می كنیم كه این جایگاه را نشان می دهد از باب نمونه رجال نویسان اهل سنت، مسلم بن عقیل را محدّثی تابعی شمرده و گفته اند كه صفوان بن موهب از او حدیث نقل كرده است [7]. وی فقیه و دانشمند بود [8] و همان جایگاه نیابت خاصه ای كه نواب اربعه نسبت به امام زمان علیه السلام داشتند مسلم بن عقیل همان جایگاه را نسبت به امام حسین علیه السلام داشتند، به علاوه سجایا و شاخص های دیگری كه تنها در وجود ایشان بود.

* عامل به سیره نبوی در سختترین شرایط

در جریان پیشنهاد ترور عبید الله ابن زیاد در منزل هانی بن عروة با وجود مهیا بودن همه شرایط برای از بین بردن ابن زیاد، مسلم بن عقیل از این كار امتناع نمود ، زمانی كه علت را جویا شدند فرمود : سخن پیامبر صلی الله علیه و آله را به یاد آوردم كه فرمود: «مؤمن غافلگیرانه نمی كُشد و این عمل خود را مستند كرد به سیره نبوی و این نشان از آگاهی و دانش او نسبت به سیره نبوی و پایبندی و تقوای بالای او در التزام به اصول می باشد. [9]

* پیشتاز حماسه عاشوراء

در حادثه عاشورا مسلم، پیشتاز حماسه عاشورا بود و حضور او در كوفه موجب آشكار شدن تزویر و ریاكاری امویان شد و غربت او در كوفه یاد آور غربت و مظلومیت خاندان پیامبر در كربلا است.

* شجاعت مسلم :

مسلم را شجاع ترین فرزند عقیل خوانده اند [10] ؛ بعد از استقرار مسلم در خانه طوعه، بلال فرزند وی كه برای می گساری با دوستان خود بیرون رفته بود، به خانه بازگشت و از حضور مسلم در خانه مطلع شد. علی رغم تأكید مادر، موضوع را كتمان نكرد و نزد عبدالرحمن بن اشعث رفت و داستان را با او در میان گذاشت و ابن زیاد نیز از موضوع با خبر شد و در پی آن شصت یا هفتاد و به قولی سیصد تن از سربازان ویژه خود را همراه محمد بن اشعث رهسپار محل اختفای مسلم كرد. [11]

جنگ سختی در گرفت و شماری از سربازان ابن زیاد كشته شدند. وقتی خبر به ابن زیاد رسید، به ابن اشعث پیغام داد كه من تو را برای دستگیری یك نفر فرستاده ام، در حالی كه ضربه سختی بر سپاهم وارد شده است. ابن اشعث پاسخ داد: آیا می دانی ما را برای دستگیری شیری دلاور و شمشیری بران كه در دست مردی شجاع و با اراده قرار دارد فرستاده ای؟ او از خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله است. ابن زیاد پیغام فرستاد كه به او امان دهید زیرا جز این راهی برای دستگیری او نخواهید یافت.[12] مسلم گفت: نیازی به امان مكر پیشگان نیست . این ها همه برخاسته از ایمان بالای او و اعتقاد او به ولایت بود .

* بصیرت

بسیاری از بنی هاشم با امام به كربلا نیامدند ، البته امام تكلیف نكرده بودند، ولی او خود همراه امام آمد و این مسئله ناشی از بصیرت بالای مسلم است

* مهم ترین پیام هایی كه می توان از سیره مسلم بن عقیل گرفت

با همه مدارج علمی و تقوایی او مهم تر از همه بصیرت او و ایثار و پیش قدم شدن برای قیام امام حسین علیه السلام است و حضور او در كوفه بعدها تاثیر مهمی داشت ، فعالیت های مسلم در كوفه بعدها موجب قیام هایی در جامعه مسلمین از قبیل قیام توابین و غیر آن و تبعیت مطلق او از امام عصرش شد.

شجاعت در راه حق از دیگر مطالبی است كه در سیره مسلم قابل مشاهده است از دیگر ویژگی های مسلم بن عقیل تبعیت او از سنت نبوی است و این در زمانی واقع شد كه امویان اسلام را به گوشه ای گذاشته و اكثر مردم درانحراف بودند و جریانی در جامعه به وجود آمده بود كه مردم را از سیره نبوی دور می كرد و اگر قیام امام و اخلاص افرادی مثل مسلم نبود فضای الان جامعه ما تیره و تار و خط واقعی اسلام گم می شد

و اگر این الگوها نبودند ارزشهای دین از بین می رفتند و مسلم بن عقیل و امثال وی الگو و اسوه جامعه هستند و اگر مسلم و مانند او نبودند نه از علمی خبری بود و نه از فرهنگ واقعی اسلام اثری مانده بود و اساس مكتب اسلام مدیون این خون ها و بصیرت هاست و فرهنگ مقاومت با توجه به این اسوه ها و الگوها باقی ماند تا اینكه به دوران طلایی انقلاب اسلامی رسید. 


[1] - الشهید مسلم بن عقیل، ص 81 و 83

[2] - مناقب آل ابیطالب، ج 3، ص 197

[3] - رجال الطوسی، ص 70

[4] - الامامة و السیاسة، ج 2، ص 230

[5] - اخبار الطوال، دینوری، ص 230

[6] - مروج الذّهب، ج 3، ص 72

[7] - الثقات، ج 5، ص 391؛ الاعلام، ج 7، ص 222

[8] - الشهید مسلم بن عقیل، ص 109

[9] - التاریخ الكبیر، ج 4، ص 266

از ابوهریره نقل شده است كه گفت: از میان فرزندان عبدالمطلب، او شبیه ترین فرد به پیامبر صلی الله علیه و آله است

[10] - . المعارف ج 7، ص 204

[11] - الكامل فی التاریخ، ج 4، ص 32

[12] - الفتوح، ج 5، ص 92

منبع=سایت موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر(عج)
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 12:25 ب.ظ
I have been browsing on-line greater than three hours lately, but I by no means found any fascinating article
like yours. It's beautiful value enough for me. Personally, if all
website owners and bloggers made just right content material as you probably
did, the web might be a lot more useful than ever before.
دوشنبه 30 مرداد 1396 03:02 ب.ظ
What a information of un-ambiguity and preserveness of valuable familiarity regarding unpredicted emotions.
چهارشنبه 18 مرداد 1396 02:22 ب.ظ
Asking questions are really nice thing if you are not
understanding something fully, however this piece of writing offers pleasant understanding yet.
شنبه 14 مرداد 1396 09:05 ق.ظ
Hello, i think that i saw you visited my website so i came to return the desire?.I'm trying to find issues to enhance
my website!I suppose its good enough to make use of a few of your ideas!!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:47 ب.ظ
Hello, the whole thing is going nicely here and ofcourse every one is sharing data, that's
actually good, keep up writing.
شنبه 12 فروردین 1396 11:53 ق.ظ
After looking at a number of the blog posts on your blog, I honestly appreciate your way of writing a
blog. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my website too and tell me your opinion.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

سلام بر دوستان وخوانندگان عزیز این وبلاگ

لطفا لطفا لطفا برای حل مشکلات وگرفتاریها وشفای همه مریضها بخصوص خوانندگان این وبلاگ وخانوادهاشون ومن حقیر وخانواده ام وازهمه مهمتر برای سلامتی وفرج مولامون صاحب الزمان مهدی حجت ابن الحسن العسکری(عج) یک استغفار از طرف همه مون و یک صلوات بفرستید(باورکنید دعای باهم وبرای هم ودست جمعی زودتر به اجابت میرسه ان شاءالله.باتشکر ************************* بِسمِ اللّه‏ِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ ***اَسْتَغْفِرُاللهَ رَبِّی‌وَ اَتُوبُ‌ اِلَیْه ***اَللَّهٌُمَّ صَلِّ عَلَی‌مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد ***اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج*** اَللَّهٌُمَّ صَلِّ عَلَی‌مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد

مدیر وبلاگ : سیدمجید جوادی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

دانشنامه عاشورا