تبلیغات
سربازامام زمان(عج) - كارنامه اخلاقی ـ اعتقادی یزید بن معاویه لعنت الله علیه
 
سربازامام زمان(عج)
عشق به الله

كارنامه اخلاقی ـ اعتقادی یزید بن معاویه لعنت الله علیه

فقط نمونه هایی از انحطاط اخلاقی یزیدلعنت الله علیه

شراب خواری یزید:

یكی از نوشیدنی های حرام و نجس در شریعت اسلامی مایعی است كه از جوشاندن آب انگور و خرما و غیر آن گرفته می شود كه با آشامیدن آن حالتی غیر طبیعی و از خود بی خود شدن به انسان دست می دهد، خداوند متعال در كتاب شریفش قرآن، این مایع را تحت عنوان شرب خمر حرام فرموده است.

یَسْـئَلُونَكَ عَنِ الْخَمْرِ وَالْمَیْسِرِ قُلْ فِیهِمَآ إِثْمٌ كَبِیرٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَإِثْمهمَآ أَكْبَرُ مِن نَّفْعِهِمَا البقرة (2)، آیه 219.

در باره شراب و قمار، از تو می پرسند، بگو: «در آن دو،گناهی بزرگ، و سودهایی برای مردم است، ولی گناهشان از سودشان بزرگتر است.»

یَـأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَیْسِرُ وَالاَْنصَابُ وَالاَْزْلَـمُ رِجْسٌ مِّنْ عَمَلِ الشَّیْطَـنِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَالمائدة (5)، آیه 90.

ای كسانی كه ایمان آورده اید، شراب و قمار و بت ها و تیرهای قرعه پلیدند و از عمل شیطانند. پس، از آنها دوری گزینید، باشد كه رستگار شوید.

إِنَّمَا یُرِیدُ الشَّیْطَـنُ أَن یُوقِعَ بَیْنَكُمُ الْعَدَ وَةَ وَالْبَغْضَآءَ فِی الْخَمْرِ وَالْمَیْسِرِ وَیَصُدَّكُمْ عَن ذِكْرِ اللَّهِ وَعَنِ الصَّلَوةِ فَهَلْ أَنتُم مُّنتَهُونَ المائدة (5)، آیه 91.

همانا شیطان می خواهد با شراب و قمار، میان شما دشمنی و كینه ایجاد كند، و شما را از یاد خدا و از نماز باز دارد. پس آیا شما دست برمی دارید؟

و رهبران دینی نیز با این مایع نجس به شدّت بر خورد كرده و سخت ترین رفتارها را با مبتلایان به مسكرات داشته اند كه سخنانشان در این ارتباط بهترین شاهد بر موضعگیری آنان است.

رسول گرامی صلی الله علیه و آله در سخنی جامع انزجار و نفرتش را با نفرین بر همه عوامل تشكیل دهنده و سازنده آن از لحظه كاشت تا آخرین مراحل توزیع و مصرف اعلام می كند و می فرماید:

لعن اللّه الخمر وشاربها وساقیها وبائعها ومبتاعها وعاصرها ومعتصرها وحاملها والمحمولة إلیه وآكل ثمنها

(ترجمه با استفاده از متن قبل)

سنن أبی داود، ج 3، ص324، ح 3674 ـ المستدرك علی الصحیحین، ج 2، ص 37، ح 2235.

و مؤمنان راستین نیز از افراد مبتلا به این نوشیدنی شیطانی متنفّر و در فرهنگ امّت اسلامی چنین افرادی بی دین و گردنكش در برابر حكم خدا تلقی می شوند.

ولی شخصیّت مورد بحث ما در این تحقیق از كسانی است كه وقایع نگاران حتی از ثبت رفتار ناپسند وی از نوجوانی تا لحظه مرگ چشم پوشی نكرده و نوشته اند كه آلوده به می و شراب بوده است.


    ((شراب خواری یزید از طفولیت:

ابن كثیر و دیگران این روایت را ذكر كرده اند:

كان یزید بن معاویة فی حداثته صاحب شرب.

یزید بن معاویعه از كودكی اهل شرب خمر بود.

البدایة والنهایة، ج 8، ص228 ـ تاریخ مدینة دمشق، ابن عساكر، ج 65، ص 403

 شراب خواری یزید در شهر مدینه و در ملاء عام:

در دوران خلافت پدرش و در سفر حجّ و پس از مراجعه به شهر مقدّس مدینه و در كنار حرم و خانه رسول خدا صلی الله علیه و آله دست از دهن كجی به شریعت اسلام بر نداشت و در حضور مردم بر سفره اش شراب گذاشت و فقط زمانی كه خبر دار می شود كه ابن عباس و حسین بن علی قصد ورود به خانه او را دارند دستور می دهد تا شراب را بردارند.

عمر بن شیبة قال: لمّا حجّ الناس فی خلافة معاویة جلس یزید بالمدینة علی شراب، فاستأذن علیه ابن عبّاس والحسین بن علیّ، فأمر بشرابه فرفع.

(ترجمه قبل از متن آمده است)

تاریخ مدینة دمشق، ابن عساكر، ج 65، ص 406.

آلودگی یزید به شرب خمر آن چنان واضح و آشكار بود كه حتّی در حضور گروه هایی كه از شهرهای دور و نزدیك به دیدنش می آمدند دست بردار نبود و در برابر نگاه دیگران با جرأت آن را می نوشید.

سند ذیل گواهی است گویا كه دقّت در آن هر مسلمانی را به تعجّب وا می دارد.

بعث (عثمان بن محمّد بن أبی سفیان، والی مدینة) إلی یزید منها وفداً فیهم عبد اللّه بن حنظلة الغسیل الأنصاری، وعبد اللّه بن أبی عمرو بن حفص بن المغیرة الحضرمی، والمنذر بن الزبیر، ورجال كثیر من أشراف أهل المدینة، فقدموا علی یزید، فأكرمهم وأحسن إلیهم، وعظّم جوائزهم، ثمّ انصرفوا راجعین إلی المدینة، إلاّ المنذر بن الزبیر، فإنّه سار إلی صاحبه عبید اللّه بن زیاد بالبصرة، وكان یزید قد أجازه بمائة ألف نظیر أصحابه من أولئك الوفد، ولمّا رجع وفد المدینة إلیها، أظهروا شتم یزید، وعیبه، وقالوا: قدمنا من عند رجل لیس له دین، یشرب الخمر، وتعزف عنده القینات بالمعازف.

وإنّا نشهدكم أنّا قد خلعناه، فتابعهم الناس علی خلعه، وبایعوا عبد اللّه بن حنظلة الغسیل علی الموت.

گروهی به نمایندگی مردم مدینه كه از اشراف و بزرگان بودند از جمله فرزند شهید جنگ أُحُد عبد اللّه بن حنظله غسیل الملائكه وارد شهر شام شدند و به دیدار یزید رفتند، یزید به آنان احترام فراوانی گذاشت و هدایای بزرگی به آنان داد، ولی آنان پس از بازگشت به مدینه از یزید به بدی یاد كردند و عیب هایش را برای مردم بازگو می كردند، از جمله می گفتند: از نزد كسی آمده ایم كه دین ندارد، شراب می نوشد، ونوازنده ها در حضورش به نواختن و رقص می پردازند، شاهد باشید كه ما او را از خلافت عزل كردیم.

مردم مدینه عزل یزید از حكومت را تأیید و با عبد اللّه بن حنظله تا پای مرگ بیعت كردند.

البدایة والنهایة، ج 8، ص 235 و 236 ـ الكامل، ابن أثیر، ج 4، ص103 ـ تاریخ طبری، ج 7، ص4.

علاقه یزید به شراب به قدری بود كه دستور می داد تا بهترین ها را برایش آماده كنند ذهبی از زیاد حارثی نقل می كند:

سقانی یزید شراباً ما ذقت مثله، فقلت: یا أمیر المؤمنین لم أُسلسل مثل هذا، قال: هذا رمّان حُلوان، بعسل اصبهان، بسكّر الأهواز، بزبیب الطائف، بماء بَرَدی.

شرابی را یزید به من نوشانید كه هیچ وقت مانند آن را نخورده بودم، گفتم چنین شرابی تا كنون نخورده ام، گفت: از انار حُلوان و عسل اصفهان و شكر اهواز و كشمش طائف و آب بردی تهیّه شده است.

سیر أعلام النبلاء، ج 4، ص37.

حكم فقهی شراب خوار در مذاهب اسلامی:

تمام مذاهب اسلامی با استناد به نصّ قرآن همه انواع مسكرات را نجس و حرام می دانند و شراب خور را فاسق و كسی كه آن را حلال بداند كافر دانسته اند.

محی الدین نووی در كتاب روضة الطالبین، باب حدّ شارب الخمر می گوید:

شرب الخمر من كبائر المحرّمات....ویفسق شاربه، ویلزمه الحدّ، ومن استحلّه كفر...

ابن نجیم مصری شراب خوار را از عدالت ساقط و كسی كه آن را حلال بداند كافر می شمرد.

روضة الطالبین، ج 7، ص374.

یكفّر مستحلّها، و سقوط العدالة إنّما هو سبب شربها.

كسی كه خمر را حلال بداند كافر به شمار آمده و در صورت شرب آن، از عدالت ساقط می گردد.

البحر الرائق، ج 7، ص 147.

آیا پسر معاویه (یزید) پس از اثبات شراب خواری اش، شایستگی مسند نشینی پیامبر اعظم اسلام را دارا بود؟

آیا فسق و دوری از صفت عدالت برای محكومیّت وی كافی نیست؟

یزید تارك نماز، شارب خمر، متجاوز به مادر، دختر و خواهر:

عبدالله فرزند حنظله غسیل الملائكه برداشت خود را بعد از دیدار با یزید این گونه بیان می دارد:

یاقوم! فواللّه ما خرجنا علی یزید حتّی خفنا أن نرمی بالحجارة من السماء، أنّه رجل ینكح أمهات الأولاد،والبنات، والأخوات، ویشرب الخمر، ویدع الصلاة.

به خدا قسم از نزد یزید بیرون نیامدیم مگر این كه ترسیدیم سنگ از آسمان بر سر ما بریزد، زیرا او كسی است كه در امر زناشویی حریم شرع را رعایت نمی كند، شراب می نوشد و نماز نمی خواند.

الطبقات الكبری، ابن سعد، ج 5، ص 66 ـ تاریخ مدینه دمشق، ج 27، ص 429 ـ الكامل، ج 3، ص310 ـ تاریخ الخلفاء، ص 165.

یزید شراب خوار، بوزینه باز، فاسق و ابنه ای:

جاحظ از علمای بزرگ اهل سنت با عبارتی شبیه به متن فوق می گوید:

ثم ولی یزید بن معاویة یزید الخمور ویزید القرود ویزید الفهود الفاسق فی بطنه المأبون فی فرجه... واما بنو أمیة ففرقه ضلالة وبطشهم بطش جبریة یأخذون بالظنة ویقضون بالهوی ویقتلون علی الغضب

آن گاه یزید بن معاویه به خلافت رسید؛ همان یزید شراب خوار و بوزینه باز و پلنگ باز و فاسقی كه به بیماری ابنه مبتلا بود... و بنی أمیه فرقه ای گمراه بودند كه سیره و روشی جبرگرایانه داشتند كه به مجرد ظن و گمان، دیگران را دستگیر می كردند و از روی هوی و هوس حكم می كردند و از روی غضب می كشتند.

البیان والتبیین، جاحظ(255)، ج 1، ص 276.

یزید شراب خوار و فاجر و زن باز و بوزینه باز و سگ باز و ولگرد:

هم چنین بلاذری در كتاب خود این گونه نقل می كند:

قال الواقدی وغیره فی روایتهم: لما قتل عبد الله بن الزبیر أخاه عمرو بن الزبیر خطب الناس فذكر یزید بن معاویة فقال: یزید الخمور، ویزید الفجور، ویزید الفهور ویزید القرود، ویزید الكلاب، ویزید النشوات، ویزید الفلوات، ثم دعا الناس إلی اظهار خلعه وجهاده، وكتب علی أهل المدینة بذلك

واقدی و غیر او روایت كرده اند: هنگامی كه عبد الله بن زبیر به قتل رسید، برادرش عمرو بن زبیر برای مردم خطبه خواند و از یزید بن معاویه این گونه یاد كرد: یزید شراب خوار و فاجر و زن باز و بوزینه باز و سگ باز و اهل ولگردی در دشت و بیابان هاست. سپس از مردم خواست كه او را از خلافت كنار كنند و برای مردم مدینه حكم جهاد فرستاد.

انساب الاشراف، بلاذری (279)، ج 2، ص 191.

حاضرین به غایبین خبر دهند، خلیفه مأبون یعنی یزید:

ذهبی و برخی دیگر از بزرگان اهل سنت در باره یزید این گونه آورده اند:

خطبهم عبد الملك بمكة لما حج، فحدث أبو عاصم، عن ابن جریج، عن أبیه قال: خطبنا عبد الملك بن مروان بمكة، ثم قال: اما بعد، فإنه كان من قبلی من الخلفاء یأكلون من هذا المال ویؤكلون، وإنی والله لا أداوی أدواء هذه الأمة إلا بالسیف، ولست بالخلیفة المستضعف یعنی عثمان ولا الخلیفة المداهن یعنی معاویة ولا الخلیفة المأبون یعنی یزید وإنما نحتمل لكم ما لم یكن عقد رایة. أو وثوب علی منبر، هذا عمرو بن سعید حقه حقه وقرابته قرابته، قال برأسه هكذا، فقلنا بسیفنا هكذا، ألا فلیبلغ الشاهد الغائب.

عبد الملك در مكه به هنگام حج برای مردم خطبه ای خواند و در آن برای مردم این گونه سخن گفت: اما بعد، ای مردم! كسانی كه قبل از من به خلافت رسیدند هم خود مال مردم را خوردند و هم به دیگران دادند تا بخورند، به خدا سوگند! مشكلات این امت را مداوا نخواهم كرد مگر با شمشیر؛ چرا كه من مانند: عثمان خلیفه ای مستضعف و مفلوك نیستم. و نیز خلیفه ای سهل گیر و مسامحه گر هم چون معاویه نیستم. و خلیفه ای أبنه ای هم چون یزید نیستم. شما را تا زمانی تحمل می كنم كه رایت و حكومت و منبر و تخت و تاجم در خطر نباشد. و ما نسبت به عمرو بن سعید با تمام قرابت و حقی كه داشت این گونه كردیم و او با سرش این چنین كرد و ما نیز با شمشیرمان این چنین می كنیم. این خبر را حاضرین به غائبین برسانند.

تاریخ الاسلام، ذهبی، ج 5، ص 325 ـ تاریخ مدینة دمشق، ج 37، ص 135ـ البیان والتبیین، جاحظ(255)، ج 1، ص 334.

ناصبی بودن یزید:

ذهبی، یزید را ناصبی یعنی دشمن اهل بیت علیهم السلام شمرده و در باره او گفته است:

وكان ناصبیا فظا غلیظا جلفا یتناول المسكر ویفعل المنكر

یزید شخصی ناصبی و تند خو و سبك (جلف) بود و شراب می نوشید و اعمال منكر انجام می داد.

سیر أعلام النبلاء، ج 4، ص37.

یزید بی توجّه و تارك نماز:

نماز در فرهنگ دین یعنی نماد خدا پرستی و ایمان، كه دینداری و مسلمانی بدون آن مفهوم پیدا نمی كند، و البتّه این برداشت از جهاتی هم درست است، زیرا عبادت در قالب یكی از مظاهر آن كه همان نماز باشد اوج بندگی و كوچكی انسان است در برابر خدا، بنا بر این جامعه مذهبی افرادی را كه نسبت به این واجب بندگی كوتاهی می كنند نمی تواند اسم و رسم مسلمانی را به آنان ببخشد.

شخصیّت مورد بحث ما نه تنها نسبت به شراب، بلكه نسبت به مهمترین واجب دینی یعنی نماز نیز بی اعتنا بوده و گاهی می خوانده و گاهی نمی خوانده است. و به تعبیری كاهل الصلاه بوده است.

وقد كان یزید... فیه أیضاً إقبال علی الشهوات، وترك بعض الصلاة فی بعض الأوقات.

ترجمه قبل از متن آمده است.

البدایة والنهایة، ابن كثیر، ج 8، ص 252.

یزید شخصیتی بود كه نمی توانست بر شهوت خود غالب گردد و آن را كنترل كند. با روی خوش از مجالس شهوت و انواع آن استقبال می كرد، از بزرگ ترین واجب خدا یعنی نماز طفره می رفت و از تاركان آن بود، همان ها كه رسول گرامی در باره آنان فرموده است:

سلّموا علی الیهود والنصاری ولاتسلّموا علی یهود أمّتی، قیل: ومن یهود أمّتك قال: تارك الصلاة.

بر یهودیان و مسیحیان سلام كنید اما بر یهودیان أمّت من سلام نكنید، سؤال شد: یهودیان أمّت شما كیانند؟ فرمود: آنان كه نماز را ترك كنند.

كشف الخفاء، ج 1، ص 455، رقم 1484.

لاأُبالی گری محض با عنوان خلیفه پیامبر:

عیّاشی های جوان مسند نشین و لاأُبالی گری او مردم مدینه ـ شهری كه پیامبر اكرم صلّی الله علیه وآله ده سال از دوران حسّاس بعثت را در آن گذراند، و شریعتش را در همان شهر تبیین و تكمیل نمود ـ را وادار به شورش علیه وی كرد ـ كه در جای خودش به علل و حوادث آن اشاره خواهیم كرد ـ گروه اعزامی به پایتخت پس از دیدار با خلیفه و با این كه هدایای با ارزشی گرفته بودند لب به توبیخ وی گشودند، منذر بن زبیر كه صد هزار درهم پاداش گرفته بود به مردم مدینه گفت:

إنّ یزید واللّه لقد أجازنی بمائة ألف درهم وإنّه لایمنعنی ما صنع إلیّ أن أخبركم خبره وأصدّقكم عنه، واللّه إنّه لیشرب الخمر، وأنّه لیسكر حتّی یدع الصلاة. وعابه بمثل ما عابه به أصحابه الذین كانوا معه وأشدّ.

یزید اگر چه صد هزار درهم به من هدیه داده است ولی این هدیه نمی تواند از بازگویی حقایق مانع شود، به خدا سوگند یزید شراب می نوشد و آن قدر در حال مستی به سر می برد كه نماز را ترك می كند. سپس دیگران هم همانند او، بلكه شدیدتر از بدی های یزید گفتند و او را سرزنش كردند.

تاریخ طبری، ج 4، ص 369 ـ تاریخ ابن اثیر، ج 4، ص40 و 41 ـ تاریخ ابن كثیر، ج 8، ص216 ـ العقد الفرید، ج 4، ص 388.

یكی دیگر از همین افراد می گوید:

قال عبد الله بن أبی عمرو بن حفص بن المغیرة المخزومی... إنّی لأقول هذا وقد وصلنی وأحسن جائزتی، ولكنّ عدوّ اللّه سِكّیر خِمّیر.

جوایز ارزنده یزید مانع از گفتن حقایق نمی شود، من او را دشمن خدا كه همیشه در حال مستی و شرب خمر است دیدم.

الأغانی، ج 1، ص34

منبع=سایت موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)

http://www.valiasr-aj.com/persian/shownews.php?idnews=4917

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 2 تیر 1398 10:09 ب.ظ

Info nicely utilized..
achat cialis en itali cialis daily reviews cialis tablets australia canadian drugs generic cialis cialis daily cialis generique cialis cost cialis patentablauf in deutschland if a woman takes a mans cialis interactions for cialis
یکشنبه 2 تیر 1398 06:51 ق.ظ

You explained this effectively!
cialis sicuro in linea cialis prices in england cialis pills price each cialis australian price cialis in sconto cialis daily reviews if a woman takes a mans cialis cialis online holland cialis uk cialis y deporte
جمعه 31 خرداد 1398 10:23 ب.ظ

Whoa tons of good knowledge.
cialis farmacias guadalajara cialis 5mg buy cialis uk no prescription rx cialis para comprar cuanto cuesta cialis yaho buy cialis online cheapest buy cheap cialis in uk buy cialis online cialis para que sirve low dose cialis blood pressure
چهارشنبه 29 خرداد 1398 07:33 ب.ظ

You stated this wonderfully!
cialis generic availability cialis tablets cost of cialis per pill tadalafil 10 mg warnings for cialis cialis without a doctor's prescription cialis purchasing we recommend cialis info viagra cialis levitra cialis for sale
سه شنبه 28 خرداد 1398 04:38 ق.ظ

You made your position extremely clearly.!
cialis generico postepay viagra or cialis cialis dosage recommendations il cialis quanto costa if a woman takes a mans cialis buy online cialis 5mg generic cialis 20mg uk buy cialis cheap 10 mg deutschland cialis online tadalafil 20 mg
شنبه 25 خرداد 1398 07:39 ب.ظ

You've made your point!
cialis in sconto cialis diario compra generic cialis levitra ou trouver cialis sur le net cialis daily generic cialis 20mg tablets cialis 5 mg funziona we recommend cialis best buy we like it cialis price cialis great britain
پنجشنبه 23 خرداد 1398 11:14 ق.ظ

With thanks! Ample stuff.

tadalafil 20mg cialis sicuro in linea calis generic cialis pro cialis 5mg 5 mg cialis pharmacie en ligne we recommend cialis best buy cialis dosage cialis cuantos mg hay cialis qualitat
چهارشنبه 22 خرداد 1398 09:10 ب.ظ

You expressed this very well.
cialis diario compra cialis diario compra deutschland cialis online cialis 5 mg para diabeticos cialis generico in farmacia cialis tablets for sale where to buy cialis in ontario cialis generico milano cialis for sale south africa only best offers cialis use
شنبه 18 خرداد 1398 09:45 ق.ظ

Wonderful facts. With thanks.
cialis y deporte cialis prezzo al pubblico generic cialis soft gels link for you cialis price cialis 20 mg cost cialis cost cialis prezzo in linea basso cheap cialis cialis tadalafil online compare prices cialis uk
شنبه 24 فروردین 1398 03:48 ق.ظ

Thank you, Numerous info!

canadian rxlist canada drugs trusted pharmacy canada northwest pharmacy canada online canadian pharmacies canadian prescriptions online serc 24 mg drugstore online drugs for sale on internet canadian pharmacies-24h buy viagra now
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:43 ب.ظ

Good forum posts, Thanks a lot!
cialis price thailand cialis manufacturer coupon cialis generic tadalafil buy cialis cuantos mg hay cialis para que sirve safe dosage for cialis cialis for sale in europa generic cialis wow cialis tadalafil 100mg we like it safe cheap cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:18 ق.ظ

Fantastic facts, Cheers.
cialis therapie cialis canada safe site to buy cialis online generic cialis pill online cialis 200 dollar savings card cialis savings card how to buy cialis online usa female cialis no prescription buy cialis sample pack il cialis quanto costa
سه شنبه 13 آذر 1397 06:51 ق.ظ

You suggested that really well!
discount cialis can i take cialis and ecstasy cialis for daily use cialis canadian drugs cialis herbs rezeptfrei cialis apotheke achat cialis en europe recommended site cialis kanada achat cialis en suisse buy cialis online cheapest
دوشنبه 12 آذر 1397 06:51 ب.ظ

Cheers! An abundance of forum posts!

brand cialis generic cialis australia org cialis generico tadalafil viagra vs cialis vs levitra cialis tadalafil online price cialis wal mart pharmacy generic cialis cialis patent expiration cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 06:31 ق.ظ

Cheers. Quite a lot of tips.

cialis cost achat cialis en suisse generico cialis mexico cialis generika in deutschland kaufen click here cialis daily uk cialis prices cialis with 2 days delivery bulk cialis brand cialis nl cialis professional from usa
یکشنبه 11 آذر 1397 06:23 ب.ظ

Thanks a lot. I appreciate this!
callus we choice free trial of cialis precios cialis peru cialis 30 day sample buy generic cialis deutschland cialis online look here cialis cheap canada cialis generisches kanada does cialis cause gout cialis cipla best buy
یکشنبه 11 آذر 1397 06:03 ق.ظ

Appreciate it, An abundance of posts!

wow look it cialis mexico generico cialis mexico we like it safe cheap cialis does cialis cause gout tadalafil 20 mg estudios de cialis genricos price cialis wal mart pharmacy generic cialis at walmart generic cialis pill online cialis flussig
شنبه 10 آذر 1397 06:46 ب.ظ

Many thanks! I value it!
prescription doctor cialis online cialis generic cialis soft gels cialis super kamagra 40 mg cialis what if i take only now cialis for sale in us cialis generico generic cialis levitra ou acheter du cialis pas cher how to purchase cialis on line
جمعه 9 آذر 1397 06:38 ق.ظ

Kudos. Great stuff.
we use it cialis online store buy online cialis 5mg fast cialis online buying cialis in colombia cialis preise schweiz 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis prezzo di mercato cialis daily new zealand can i take cialis and ecstasy generic cialis pill online
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:22 ب.ظ

Superb information, Thanks a lot!
free cialis preis cialis 20mg schweiz buy cialis online cheapest cialis generico en mexico buy cialis uk no prescription only best offers cialis use walgreens price for cialis cialis daily new zealand 40 mg cialis what if i take precios cialis peru
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:43 ب.ظ

Appreciate it. Ample knowledge!

cialis 20 mg cost cialis kaufen wo order cialis from india cialis with 2 days delivery prix de cialis cialis prices in england generic cialis soft gels viagra or cialis cialis without a doctor's prescription cialis preise schweiz
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:04 ق.ظ

Wonderful posts, Regards.
cialis online cialis with 2 days delivery cialis 20mg brand cialis generic ou acheter du cialis pas cher cialis 5 mg cialis 20mg prix en pharmacie cuanto cuesta cialis yaho cialis patent expiration only now cialis for sale in us
دوشنبه 9 مهر 1397 02:15 ق.ظ

Whoa lots of excellent facts!
cialis prezzo in linea basso cialis 20 mg effectiveness tadalafilo walgreens price for cialis generic cialis levitra generic cialis buy cialis we recommend cialis info best generic drugs cialis cialis pills
چهارشنبه 28 شهریور 1397 02:00 ق.ظ

Thanks, Lots of forum posts!

generic cialis review uk cialis kamagra levitra canadian discount cialis buy cialis uk no prescription cialis 5mg billiger legalidad de comprar cialis cialis australian price online cialis buying brand cialis online low dose cialis blood pressure
چهارشنبه 14 شهریور 1397 09:35 ق.ظ

Nicely put. Appreciate it!
the best canadian online pharmacies canada drug pharmacy north west pharmacy canada pharmacy times canadian drugstore canada vagra canada drug pharmacy canadian mail order pharmacies buy viagra 25mg canadianpharmacyusa24h is it legal
سه شنبه 13 شهریور 1397 12:53 ب.ظ

Very good stuff, Many thanks!
order sildenafil online uk where to buy viagra uk order viagra no prescription prescription viagra uk buy viagra forum order sildenafil online uk pharmacy viagra online buy viagra online without prescription buy viagra with no prescription buy online pharmacy
یکشنبه 11 شهریور 1397 06:48 ب.ظ

Thank you! A good amount of data.

cialis prezzo di mercato cialis prices brand cialis generic cialis en 24 hora buying cialis in colombia cialis with 2 days delivery enter site 20 mg cialis cost price cialis wal mart pharmacy cialis sicuro in linea generic cialis at the pharmacy
دوشنبه 7 خرداد 1397 10:52 ق.ظ

Cheers. Quite a lot of postings.

cialis kaufen only best offers 100mg cialis we use it 50 mg cialis dose cialis price in bangalore cialis coupons click here cialis daily uk generic for cialis cialis generico online cialis australia org generic for cialis
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 05:04 ق.ظ

Great information. Thank you!
uk viagra online how to buy viagra on line buy original viagra buy prescription viagra getting viagra where to buy viagra pills viagra to buy online uk is sildenafil generic sildenafil price uk buy viagra without consultation
شنبه 18 فروردین 1397 02:52 ب.ظ

Terrific postings. Many thanks.
cialis diario compra cialis 5mg billiger cialis for sale india cialis 100mg cost cialis from canada cialis wir preise generic cialis at the pharmacy cialis 5 mg buy are there generic cialis cialis sale online
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ

سلام بر دوستان وخوانندگان عزیز این وبلاگ

لطفا لطفا لطفا برای حل مشکلات وگرفتاریها وشفای همه مریضها بخصوص خوانندگان این وبلاگ وخانوادهاشون ومن حقیر وخانواده ام وازهمه مهمتر برای سلامتی وفرج مولامون صاحب الزمان مهدی حجت ابن الحسن العسکری(عج) یک استغفار از طرف همه مون و یک صلوات بفرستید(باورکنید دعای باهم وبرای هم ودست جمعی زودتر به اجابت میرسه ان شاءالله.باتشکر ************************* بِسمِ اللّه‏ِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ ***اَسْتَغْفِرُاللهَ رَبِّی‌وَ اَتُوبُ‌ اِلَیْه ***اَللَّهٌُمَّ صَلِّ عَلَی‌مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد ***اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج*** اَللَّهٌُمَّ صَلِّ عَلَی‌مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد

مدیر وبلاگ : سیدمجید جوادی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

دانشنامه عاشورا